כמה זה למטר?

אחת השאלות הנפוצות בענף היא, " כמה זה למטר"

כשרוצים לחסוך בעלויות ולהיות צרכנים נבונים, מנסים לעשות השוואה בין קבלנים.

כפי שקונים מכונת כביסה, לוקחים דגם מסוים ומנסים לברר את המחיר במספר מקומות, כך לוקחים תוכניות ( בד"כ חלקיות ) ומנסים לפנות למספר קבלנים על מנת לראות מי יצא הכי זול.

לפעמים, מגדילים לעשות ושואלים כמה זה למטר?

במאמר שלפניכם, ננסה לשפוך קצת אור על המרכיבים של עלויות הבניה ועל היכולת האמיתית של השוואת המחירים בין הקבלנים השונים.

במאמר זה נתייחס לקבלן מפתח, התייחסות לקבלן שלד וחומרים ניתן לראות ב: קבלן שלד או מפתח.

כשאנחנו מדברים על תמחור של בניית בית פרטי, ישנם מספר מרכיבים משמעותיים מאוד שיש לקחת בחשבון.

          א. תנאי השטח.
          ב. שיטת הביסוס.
          ג. האם ישנו מרתף?
          ד. תוכניות קונסטרוקציה.
          ה. מבנה הגג.
          ו. סטנדרט.
          ז. פיתוח.
          ח. שינויים ותוספות.
          ט. איכות.

תנאי השטח:
תנאי השטח שמקבלים בד"כ, אמורים להיות נמוכים מגובה 0, מאחר ובד"כ יש לחפור לקורות יסוד, קלקר, מילוי וכו.. יש משמעות לתנאי השטח מבחינת המחיר.

אם לדוגמא השטח נמצא בשיפוע, כך שחלק מהרצפה צריכה עמודים, יכול להיות שחלק זה של הרצפה יתומחר על ידי הקבלן כעבודה של תקרה, בנוסף, סוג הקרקע משפיע מאוד על הביסוס.

שיטת הביסוס:
ישנם מקרים בהם יועץ הקרקע דורש קידוח כלונסאות מסוג בנטונייט (במקרים שיש מי תהום), ישנם מקרים שדרוש קידוח בסלע וישנם מקרים שיש צורך במכונה משולבת.

כמו כן, ישנם פרויקטים בהם הביסוס בשיטה של פלטות, יסוד עובר או רפסודה ולכן שיטת הביסוס חשובה מאוד לקביעת המחיר.

שיטת הביסוס כמו גם תנאי השטח הם משתנים קבועים שעלויות ללא חשיבות אם הבית יהיה 500 מ"ר או 100 מ"ר, למעט השוני של מספר הכלונסאות, אלו הן עלויות שאין אפשרות לחשב אותם לפי מ"ר.

מרתף:
אם אתם מתכננים בבית מרתף, כל ניסיון לחישוב של מחיר על פי מ"ר, ילקה בחסר.

מרתף דורש בד"כ חציבה/חפירה, עבודות איטום, שוחות ביוב עמוקות עם משאבה, והערכות שונה לגמרי מבחינת הביצוע.

תוכניות קונסטרוקציה:
מבחינת עלויות השלד, יש חשיבות מכרעת לתוכניות הקונסטרוקציה.

בתוכניות אלו, המהנדס מתווה את ההנחיות לכמויות הברזל, סוג הבלוק לבנייה היקפית ולפעמים גם סוג הבלוק בתקרה, אם ישנם קירות שאמורים להיות מבטון, גובה החגורות ובכלל כל תוכנית העבודה.

יכולים להיות שני בתים זהים בצורתם החיצונית אך בגלל שכל אחד מהם תוכנן על ידי מהנדס אחר, עם שיטת בנייה אחרת ועם כמויות ברזל אחרות, יכול להיות הבדלים במחיר בניהם.

לאור כך, אנחנו לא ממליצים לבקש הצעת מחיר מקבלן בלי שבדק את תוכניות הקונסטרוקציה.

מבנה הגג:
ישנם הבדלים משמעותיים במחיר הנובעים ממבנה הגג, האם התקרה היא מקשית? או תקרת צלעות? ואם צלעות, איזה בלוקים?

כמו כן, במקרה של גג רעפים, יש לגשת לקבלן עם מפרט מסודר של סוג העץ, סוג הרעפים, סוג הבידוד הדרוש, המרזבים וכו..

סטנדרט:
זהו אולי המוקש הגדול ביותר.

רבים מהזוגות הצעירים הבונים את ביתם, אומרים לפני תחילת הבניה שהם חושבים ללכת על סטנדרט נמוך, בגלל התקציב שיש להם.

בפועל, כשנכנסים לאולם תצוגה ופוגשים באיש המכירות הממולח שאומר שבונים בית רק פעם אחת אז כדאי להשקיע רק עוד קצת כדי שזה יהיה כמו שצריך, יוצאים עם הוצאות גדולות בהרבה מהמתוכנן.

יש לדעת מהו הסטנדרט שאתם רוצים/יכולים לעמוד בו ועל מנת לדעת טוב יותר, אין מנוס משיטוט באולמות תצוגה לפני תחילת הבניה ובחירת הקבלן המבצע.

אם רוצים לבודד את המשתנים בין הקבלנים, יש לבקש הצעת מחיר שאינה כוללת את מוצרי הסטנדרט ( מטבח, שיש, דלתות, מזגנים,גינון, כלים סניטרים, אלומיניום וכו...) באופן כזה, ישנה אפשרות לנסות ולהשוות מחירים ללא הסחה של איכויות או הבדלי מחיר הנובעים מספקי המשנה של הקבלן.

כמו כן, כשבאים לשנות או להוריד דברים מהבחירה, ההתחשבנות היא מול הספק ולא מול הקבלן.

על אף האמור לעיל, אנחנו ממליצים לסגור את ההזמנות לפריטי הסטנדרט ( אם דרך הקבלן ואם ישירות ) לפני תחילת הבנייה, כך אין עיכובים, אין הפתעות במחיר ואין מצב שפריטים שצריך לא קיימים במלאי.

פיתוח:
חוץ מבניית הבית עצמו, יש את הנושא של פיתוח המגרש החיצוני.

מדובר על מרפסות מרוצפות, שבילים, קירות תומכים ומסלעות, בהתאם לתנאי המגרש הקיימים, עלויות הפיתוח יכולות להגיע גם עד 200,000 ₪ ויותר וגם פה אין שום משמעות לכמה מ"ר הבית עצמו.

שינויים ותוספות:
מוקש נוסף בהערכת המחיר, זה נושא של שינויים ותוספות.

כשאתם סוגרים עם קבלן, אתם נכנסים למערכת יחסים של כמעט שנה עם הקבלן.

ישנם קבלנים ( רובם הגדול לא כאלו ) שיכולים לתת מחיר זול מאוד לעבודה, אפילו במחיר הפסד, אבל הם יעשו את הרווח שלהם על ידי שינויים ותוספות.

מאחר ורוב הלקוחות שבונים, בונים בד"כ פעם ראשונה או שנייה, אין להם את היכולת לדעת על התוכניות בנייר מה בדיוק הם רוצים ( לפעמים הם פשוט לא יודעים מה הם רוצים ), קורה שלאחר תחילת הבנייה, רוצים להזיז קיר, להזיז נקודת מים או חשמל ולערוך שינויים.

פה הלקוח נמצא במלכוד.

מצד אחד הוא סגר עם הקבלן ( וחתמו על התוכניות ) מצד שני, זה לא מה שהוא רוצה ועכשיו הוא מבקש לערוך שינוי.

הקבלן יכול ( שוב, רובם לא כאלו ) לנצל את המצב, או שתתן לי X ₪ תוספת או שאני לא מבצע, הלקוח כמובן, לא יכול להביא מישהו אחר באמצע העבודה של הקבלן וכך, או שהוא משלם או שהוא מוותר על מה שהוא בעצם רוצה.

יש לציין לטובת ההגינות, שכמובן שמגיע לקבלן כסף עבור שינוי מהותי, כלומר אם מוסיפים קומה שלמה, או משהו מהותי שלא היה בתוכנית, אז ודאי שצריך לשלם על כך, אך אם רוצים לעשות משהו קוסמטי ומתריעים על כך מבעוד מועד ולא עושים את זה כל יום, לא אמורה להיות תוספת תשלום.

לכן, חוזה עם הקבלן צריך לכלול עלויות של תוספות שכיחות ויש לקחת בחשבון שאם מקבלים מחיר נמוך מאוד מקבלן, לזכור שאין יש מאין!

איכות:
כשאתם פונים לקבלן מפתח, אתם קונים שירות! זה דבר שחשוב מאוד להבין, בניגוד למוצר כמו מכונת כביסה, אתם קונים שירות של ניהול, ארגון וביצוע של העבודות והחומרים השונים.

אין קבלן שיש לו פועלים שלו שמבצעים גם שלד, גם חשמל, גם אלומיניום, גם מזגנים, גם מטבחים ודלתות וגם מגרש לחומרי בניין.

הקבלן, ולא חשוב מה גודלו, חייב לעבוד עם קבלני משנה וספקים שונים, בניגוד לך, הבונה שבונה באופן חד פעמי, הקבלן קונה באופן שוטף חומרים, ציוד ושירות, כך שהוא אמור להיות מוקף בבעלי מקצוע איכותיים יותר, ספקים טובים יותר וכמובן לקבל מחירים טובים יותר.

ואחד ההבדלים המהותיים במחיר בין הקבלנים הוא נושא האיכות, אם קיבלת הצעות מחיר עם שוני של 5%-10% זה יכול להיות הגיוני וההסבר יהיה נעוץ במתח הרווחים שהקבלן לוקח או בעלויות השונות שלו על פי מיקום הפרוייקט ותנאיו, אך אם יש הצעות מחיר עם שוני גדול יותר, יכול להיות שיש הבדלים במפרטים שהקבלנים מציעים או שיש הבדל באיכות.

עבודה איכותית, ללא פשרות בחומרי הגלם ובביצוע זה דבר שעולה יותר מעבודה של "סמוך עלי יהיה בסדר" ולפעמים כשהלקוח מחפש זול, יוצא לו מאוד יקר.
© כל הזכויות שמורות ליוספזון הנדסה ובניין 
phone, phone, contact, telephone, support, call
envelop2, envelop, mail, email, contact, letter

054-5612286